LYSAMOWI.PL

ZĄBKOWANIE, KANDYDOZA I ANGINA – WALKA CZASEM.

Sen z powiek matki spędza jama ustna. Kiedy dziecko płacze, nie chce jeść, ma stany podgorączkowe stawiasz na ząbki. Ząbkowanie to wymówka na wszystko, ale czy tak do końca jest? Jama ustna to nie tylko wyżynające się zęby, ale cała masa innych problemów. Dzisiaj omówię kilka z nich, które powinnaś wziąć pod uwagę.

Najpierw diagnoza, potem lek! Moja złota zasada. Nie masz pojęcia co jest dziecku? Lekarz! Nie Facebook, koleżanka, teściowa czy babcia. Na oko to chłop w szpitalu umarł. Dziąsła należy obejrzeć, zbadać, podobnie jak migdały i całą jamę ustną. Wymaz nie gryzie, a może pomóc – zrobisz go w każdej przychodni.

Czas na konkrety!

AFTY pojawiają się u dzieci bardzo często. Mity głoszą, że przyczyną jest zła dieta matki (hue hue hue) i szkodliwe jak trutka mleko modyfikowane (hue hue). Warto wiedzieć, że ich przyczyną najczęściej jest stres, gorączka, przygryzanie, alergie, zmiany hormonalne (tak, u dzieci hormony szaleją), zapalenie jelit, zakażenia oraz liczne niedobory. Nie szukaj swojej winy – idź do lekarza, określ powód i lecz.

PLEŚNIAWKI jak sama nazwa wskazuje związana jest z…pleśnią. Pleśniawka to nic innego jak drożdżak występujący w jamie ustnej (na języku, podniebieniu). Widoczne w postaci białego nalotu. Przyczyny? Bardzo, bardzo różne. Higiena i mycie dziąseł jest konieczna od pierwszego dnia!

BOLESNE ZĄBKOWANIE czyli koszmar każdego rodzica. Przyczyna? Życie. Dziecko rośnie, rosną też zęby, które nie wychodzą w towarzystwie zapachu kwiatów i miłego łaskotania. Przebijanie się przez dziąsła naprawdę boli!

ZAPALENIE GARDŁA będąca infekcją wirusową lub bakteryjną. Przyczyną może być także grzybica. Suchu kaszel, ból gardła, trudności przy przełykaniu. Dzieci dotyka niezwykle…często. Tu pozdrawiam wszystkich dorosłych całujących dzieci w usteczka. Zapalenie gardła dotyka aż 1 proc. dzieci przedszkolnych (ach to tylko kaszelek, to dziecko zaprowadzę, niech pozaraża innych…).

CHORE MIGDAŁY to zmora dzieciństwa. Powiększone, zaczerwienione, przerośnięte, bolące… Przyczyna? Cała masa przyczyn. Migdały informują nas o tym, że coś się dzieje. Nie szukamy przyczyny na oko – badamy dziecko dokładnie. Dokładnie! Osłuchanie nie jest dokładnym badaniem, przegląd jamy ustnej też nie.

ANGINA przegina, bo pojawia się za często u najmłodszych. Spowodowana bakteriami, bardzo, bardzo zakaźna. Wymaga szybkiej interwencji lekarza, gdyż powikłania mogą wpłynąć na resztę życia. Najgorsza opcja (według mnie), które towarzyszą bóle kostno-stawowe, gorączka, ból głowy, zmęczenie, wymioty i mnóstwo innych objawów. Bez pytania na fejsie – do lekarza!

KANDYDOZA to moja ulubienica, która nie jest brana pod uwagę przez większość rodziców. Jak to dziecko ma grzybicę? Skąd? Grzybica pojawia się po antybiotykoterapii dość często. Jest towarzyszem prawie wszystkich niekorzystnych zmian w jamie ustnej i idzie dalej – do jelit. Od suchego kaszlu po rozwolnienia, a nawet upośledzenie jelit jeśli nie zareagujemy w odpowiednim czasie.

Numery jeden w codzienności rodzica. Co z nimi zrobić? Przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, ale i higienę w ogólnym znaczeniu – mycie rąk, dbanie o czystość. I tu kolejna lista mająca wpływ na większość problemów z jamą ustną:

DIETA cud nie istnieje, ale dobrze zbilansowana pozwana organizmowi działać nieprawidłowo. Ogrom dzieci ma niedobory witamin z grupy B. Tona cukru, niezdrowych przekąsek to codziennie obciążanie całego organizmu, który nie jest w stanie skutecznie bronić się przed infekcjami. Wywal zatem Kubusie, czipsy, przesolone i przecukrzone produkty. Naucz dziecko zdrowo jeść. Dieta jest ogromnie ważna przy kandydozie (o niej jeszcze napiszę).

PRZEGLĄDY DENSTYSTYCZNE, ale kiedy? Jak wyjdą wszystkie ząbki? Wtedy to już po ptokach. Minimum raz w roku, po pierwszym ząbku, przy każdej infekcji. Zęby świadczą o stanie zdrowia – nie bagatelizuj tej małej jedyneczki.

BADANIA OKRESOWE – krew, mocz, kał. Niby nic, a jednak większość rodziców nie robi, bo po co? Dziecko będzie płakać, wyrywać się, uciekać. Znacznie łatwiej jest za x miesięcy leżeć w szpitalu. Raz w roku – konieczność. Przed szczepieniami? Konieczność. Po szczepieniach również. Po leczeniu? Też!

SUPLEMENTACJA wyłącznie pod nadzorem lekarza. Nie kupuj witamin, bo koleżanka podaje, bo widziałaś w reklamie super witaminki na odporność. Podając sztuczne witaminy sprawiasz, że organizm dziecka przyzwyczaja się do takich dostaw i z czasem dostosuje się do nich. Sam nie będzie w stanie ich gromadzić tak, jak powinien.

A co jeśli nie działa nic? Zupełnie nic? Trzeba iść do apteki i uzbroić się w cierpliwość. To, co sprawdziło się u nas i mam nadzieję, że przy Heniu również się sprawdzi to kilka pozycji aptecznych:

PARACETAMOL W CZOPKACH podajemy zgodnie z ulotką, nie Krysią z Fejsa. Podajemy w stanach podgorączkowych i stanach silnego bólu. I tu zwrócę się do ludzi „super natur” – przykro mi, ale wahadło, gacie ojca, ziółka czy kadzidła nie zadziałają. Znachor to nie lekarz.

CAMILIA cud i zbawienie rodziców ząbkujących dzieci. Działa szybko i skutecznie. Próbowałam na sobie – rewelka. Warto mieć w apteczce w tym trudnym okresie.

DENTOSEPT A polecany, zachwalany i łatwy w użytkowaniu. Ciąża mu nie wadzi – można stosować od pierwszych tygodni, można podawać dzieciom poniżej 1 roku życia. Psik psik i żyjesz. Pomaga również przy aftach, pleśniawkach.

DENTOSEPT FAST dla starszaków i dorosłych. Idealne wsparcie przy zapaleniach na tle bakteryjnym, wsparcie przy kandydozie.

LACTOANGIN na suche gardło. Mój faworyt razem z tym powyżej. Suchy kaszel towarzyszący kandydozie, zapaleniu gardła znika w moment. Spokojny sen w nocy, zapewnia – powiedział Yoda.

i lekarz, lekarz, lekarz. Nie należy podawać dziecku leków bez konsultacji z lekarzem!

https:/www.instagram.com/p/BSyRhdsFP_D/

 

Pozdrawiam Cię i nie życzę żadnych rewelacji w jamie ustnej!

 

Nie zapominaj o moim robótkowym Insta, a jeśli też coś tworzysz, zostaw swój link w komentarzu!

https:/www.instagram.com/p/BSoVVqwhA_s/

ŁYSA

Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - Pinterest

(Visited 1 154 times, 1 visits today)

O MNIE


Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.

Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

error: Treść zabezpieczona!