LYSAMOWI.PL

5 SPOSOBÓW NA ZMINIMALIZOWANIE BODŹCÓW.

Codziennie słyszysz, że Twoje dziecko narażone jest na milion bodźców, które szkodzą. Nadal jednak nie wiesz jak zminimalizować bodźce, co wybrać, jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i dla…starszego dziecka. Wbrew pozorom starszym dzieciom zbyt wiele bodźców nie służy, podobnie dorosłym. Dzisiaj 10 sposobów na zminimalizowanie bodźców. 

SPOSOBÓW NA ZMINIMALIZOWANIE BODŹCÓW TŁO

  1. JAK POKONAĆ TELEWIZOR?

Dostarcza dziecku tyle bodźców, ile nie potrzeba. Wróg matki i dzieci numer jeden, ale co zrobić, kiedy dzieci latają po dywanie, a Ty chciałabyś pijąc herbatę obejrzeć cokolwiek? Skorzystaj z LAPTOPA. Laptop masz tylko przed swoją twarzą, dzieci w niego nie patrzą więc możesz zapuścić nawet Greya. A co jak już dzieci będą znudzone bieganiem? Dzisiejszy świat zabawek nie ma sobie równych, ale masz jeszcze ciastolinę, piasek kinetyczny, magnesy… Hulaj dusza. Ty możesz oglądać, a dziecko wcale nie będzie zmuszone do tego samego.

 

2. SPOSOBY NA HAŁASY I WYSOKIE DŹWIĘKI.

Gra na skrzypcach niby piękna rzecz, ale jak dziecko słucha pasaży drugą godzinę… Jak pokonać hałas? XXI wiek, ludzie krzyczą w sklepach, puszczają  na cały regulator muzykę. W domu najlepiej jest przenieść dziecko do drugiego pokoju (jeśli takowy mamy) – oglądasz Tv, słuchasz muzyki, masz gości, a dziecko śpi? Drugi pokój, słuchawki wygłuszające dla niemowląt. Teraz spokojnie możesz grać, śpiewać, gadać z kumpelą, a dziecko? Spokojnie i bezstresowo śpi. Starszemu dziecku daj po prostu stopery na czas spania, za dnia gdy skupiony b

SPOSOBÓW NA ZMINIMALIZOWANIE BODŹCÓW TŁO

3. ŚWIAT ZAPACHÓW.

Ostatnio panuje moda na…zapachy. Wiadomo, że co za dużo to niezdrowo i nawet dorosłego najdzie na wymioty po ekstra zapachowej mieszance. A co z perfumami? Tutaj dziecko ma prawo być rozdrażnione. Warto na czas karmienia zminimalizować ten bodziec, podobnie z czasem spania (jeśli śpisz z dzieckiem postaraj się nie perfumować piżamki ;)). Za dnia, jeśli nie nosisz dziecka w chuście czy nosidle blisko swojego ciała i ubrania, dziecku nie będzie przeszkadzał Twój ulubiony zapach.

 

4. KOLORY.

Jakże piękne są kolorowe zabaweczki dla niemowlaka. Nie zawsze działają na korzyść. Zbyt wiele kolorów, brokaty, neony często drażnią dziecko. Dlatego warto wybierać zabawki dostosowane do wieku – dla niemowlaków idealne będą zabawki jednokolorowe, kontrastowe. Przy starszym dziecku duże znaczenie ma kolor otoczenia – miejsce do nauki, spania nie może być kolorystycznie rozjuszone. Dla nerwusa wiadomo – zielony :P.

SPOSOBÓW NA ZMINIMALIZOWANIE BODŹCÓW TŁO

5. TEKSTURY.

Dziecko uczy się przez dotyk. Dzisiaj zabawki sensoryczne pozwalają maluchowi na poznanie różnych tekstur – bawełna, filc, szeleszczące materiały, skóra, drewno, papier ścierny, miny i wiele innych. Teksturami świetnie bawią się starsze dzieci, wykorzystując do zabawy nasiona, groch, ryż, kasze czy kulki z bibuły. A co jeśli dziecko nie akceptuje tekstur? To pierwszy sygnał by zbadać malucha w kierunku integracji sensorycznej. 

SPOSOBÓW NA ZMINIMALIZOWANIE BODŹCÓW TŁO

 Każda skrajność jest niekorzystna nie tylko dla małych dzieci, ale i dla Ciebie. Dlatego warto zadbać o to by rodzic miał dla siebie swoją przestrzeń, która nie będzie zakłócała rozwoju malucha. Jednocześnie zadbaj też o swój spokój. Jeśli masz możliwość zorganizuj sobie chociaż pół godziny tylko dla siebie – stopery i książka, kąpiel, dobra kolacja. Sposobów na zminimalizowanie bodźców jest bardzo wiele. Użyj ich też dla siebie ;).

 

(Visited 325 times, 1 visits today)

ŁYSA

Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - Pinterest

O MNIE


Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.

Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

error: Treść zabezpieczona!