LYSAMOWI.PL

NIEPORADNI TATUSIOWIE – OWOCE WYCHOWANIA LAT 90.

Nieporadni tatusiowie to obecnie najczęstsza choroba rodzica XXI wieku. O nieporadnych mamusiach będzie później (jakby ktoś się czepiał). Dzisiaj skupię się na ojcach, którzy są owocem wychowania w latach 90. Dlaczego są nieporadni? Dlaczego wiecznie nie można na nich liczyć? Dlaczego jeszcze kilkanaście lat przed nimi ojciec był…ojcem? Wszystko to wina modelu wychowania, zmian społecznych, zmian podejścia do rodziny.

Jak wiesz uwielbiam argumentację A KIEDYŚ TO…

Kilka tam temu Wojciech Cejrowski bardzo fajnie przedstawił model rodziny dawny i dzisiejszy. Dawniej nie było emerytur, a zatem rodzic musiał traktować dziecko z szacunkiem, by to chciało się nim na starość zajmować. Dawniej mężczyźni gloryfikowali karmienie piersią, porody, ciąże i swoje dzieci. Dawniej dzieci kąpały się w bali, brudziły, głaskały krowy… A co mamy dzisiaj?

Dzisiejszy świat to straszny…syf społeczny. Dzieci mają rodziców w nosie, dziadków często też, swoje dzieci…również. Czy to źle? Skąd to się w ogóle wzięło???

Czytając różne źródła doszłam do wniosku, że po okresie wojennym, w Polsce nastała moda na zimny chów. Matka pracuje, przynosi kartki na chleb, nowe spodnie i dziecko stało się znakiem wyrazu szacunku dla tej pracy i kartek. Wobec czego nie mogło beztrosko spędzać dzieciństwa. Miało wręcz odpracowywać to, co mama i tata dają.  Argumentem do terroru była jakże ciężka praca i ciężki los. 

“My to przeżyliśmy ciężkie czasy, więc masz chlebek szanować”.

nieporadni tatusiowie

 

Wieczna, wieczna frustracja. Dziadkowie przenieśli ją na dzieci, a one swoje potomstwo. I tu mamy mnie, Ciebie i nieporadnego ojca. Kalekę emocjonalnego, którego skrzywdziły osoby najbliższe idiotycznym podejściem do życia. 

Pewnie pamiętasz hasła z dziećmi w tle: dzieci i ryby głosu nie mają, jak pies je to nie szczeka… Czym to jest, jak nie brakiem szacunku i próbą zamknięcia dziecku twarzy bo….jest dzieckiem?

Z racji wieku całe pokolenia uzurpują sobie prawo do szacunku..

Ale skąd ci nieporadni tatusiowie?

Facet w wielu domach to był i jest ktoś nadrzędny, ktoś ważniejszy. Ważniejszy niż matka, babka i dzieci. Traktowany jak dawca nasienia królewskiego, król finansów, żywiciel rodziny. Przez lata matki nie były doceniane za swoją pracę w domu, a wielu (naprawdę) wielu panów nie docenia tego po dzień dzisiejszy. Matka pracująca też była gorsza – mniej zarabiała. Matka miała sprzątać, gotować i zajmować się dziećmi.

Nieporadni tatusiowie wychowani w takim domu żyją w  takim właśnie przekonaniu. Uważają, że mamusia, żona, a nawet córka ma obowiązek po nim sprzątać skarpetki, kibel i podłogi. Według nich żona ma gotować, prasować…. Jeśli takiego partnera masz, podziękuj jego matce. Ojcu też.

Ale, ale to nie wszystko… Facet miał rządzić, być twardy, wobec czego często otrzymywał baty na skórę. Nie mógł płakać, nie mógł się stawiać. Miał spełniać oczekiwania babki, ojca, ciotki i całej rodziny. Emocje chłopca, a potem młodego mężczyzny każdy miał w dupie. Facet to facet, zamknij się i idź… Brak wsparcia emocjonalnego i ciągły nacisk stworzył kaleki.

Twój partner, nawet jeśli nie jest najgorszą opcją ojca-kata, ale widzisz że brakuje mu emocji w życiu, stroni od przytulania dzieci…nie został tego nauczony. Naprawdę. Bardzo rzadko ojcowie przytulali kiedyś swoich synów. Bo przecież to według ich ojców mogło zakrawać nawet o pedalstwo!

Dzisiejsi ojcowie bardzo często upadają, nie radzą sobie z oczekiwaniami nowoczesnego świata, ale i własnych żon. Nauczeni krzyku, posłuchu, bycia wyższym nie umieją podstawowych rzeczy. Zmieniać się nie chcą – przecież jego matka uważa, że jego żona przesadza. On ma być taki, jakiego go chce mama…

Frustracja prowadzi do tego, że ojcowie boją się zmienić pampersa, nie wstają do dzieci w nocy, wymigują się od najprostszych obowiązków, a i uciekają w piwo i paliwo – wtedy dochodzi do dramatu całej rodziny. Dlaczego? W Polsce od bardzo dawna rodzice upijają się przy dzieciach. W czasach minionych dzieci miały nie przeszkadzać, a starzy bawili się przy obiedzie w najlepsze. Jest impreza… Zatem nieporadni ojcowie nie widzą niczego złego w piwku czy pięciu piwkach, kiedy obok zasypia dziecko.

Ekstremalne, ale coraz częstsze przypadki przedstawiają ojców uciekających w narkotyki, dopalacze i innego formatu używki. Taki ojciec jest ogromnym ciężarem dla żony, dzieci, ale matka która wychowała go na emocjonalną kalekę nadal twierdzi, że nie ma sobie niczego do zarzucenia. To na pewno wina żony, a i płaczącego dziecka. Tak, tak… Przyznawanie się do błędu naszym rodzicom i babciom nie wychodzi. 

I takie mam wrażenie, że nieporadni ojcowie to taka choroba i moich czasów, kiedy modne zaczyna być wychowywanie pseudo patriotów, pseudo kibiców i pseudo ludzi… Coraz częściej rodzice tłumaczą swój zimny chów durnymi argumentami. Ciekawe, jakimi ojcami będą ich synowie…

(Visited 309 times, 1 visits today)

ŁYSA

Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi. Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - Pinterest

O MNIE


Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.

Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

RĘKODZIEŁO

 • Niedzielne dzierganie. Wełna plus akryl, druty bambusowe 5 mm i ryż.
Jak Wasza niedziela??? #niedziela #wool #instaknit #instagram #work #rekodzielo #rękodzieło #rękodzieło_pl #polskadziewczyna #dziendobry #makeup #nails #handmade #knit #knitting #goodmorning
 • Kaszmir i wełna, czyli ciepły szalik o długości 120 cm.
Idealny na zimne dni.
Pozdrawiam z gorączką, mega przeziębiona :P. #rękodzieło #rekodzielo #handmade #polskadziewczyna #rękodzieło_pl #moda #fashion #knitting #knit #instaknit #menstyle #men #modameska #cashmere #scarfs #scarfstyle #winter #zima
 • Złotowłosa lalka. Nie mam pomysłu na imię. Może pójdzie na rozdawajkę? Ponad 30 cm rękodzieła szukającego miłości :3 #polskadziewczyna #handmade #rekodzielo #rękodzieło #rękodzieło_pl #ręcznierobione #Polska #doll #dolls #amigurumi #hair #handarbeit #crochet #momlife #ilovecrochet #dzieci #dladzieci #handmade
 • Taki cukiereczek @kartopu.
875 metrów mieszanki wełny, akrylu, wełny lincoln i metalizowanej nitki. 
Chyba bedzie sweter... #yarn #kartopu #turkey #luxury #knit #knitting #recznierobione #handmade #lincolnwool #wool #matryshoka #beauty #rekodzielo #rękodzieło
 • Zdjecia... Ja Wam tu napisze to co na wykopku.
„Joasia zacznij robic zdjecia tych szalików aparatem”
Spoko loko 
Asia kupiła namiot bezcieniowy zeby nie układać pudełka z brystolu. Przyszedł, podniecenie na maksa.
Nienawidzę ludzi składających namioty bezcieniowe.
złożone to jak origami, gruby plastik, ciezko wychodzi. Czterdzieści minut z urazem ciała. Lał otworzony...
Zapięcie zatrzasków przypomina zapięcie dziecięcego ubranka kiedy dziecko nagle chce uciec. Na szczescie pomogły mi nogi, rece i głowa, dam słowo ze przypominałam wtedy tą laske co popierdala w jakims horrorze po scianie z wykręcona głowa. 
Zdjęcia.
Aparat nie lubi mnie, ja go nie znam. Tryb auto macro i wszystko auto co sie dało. Z bliskiej odległości sie ustawić nie chciało. Cofałam sie zgodnie z bzyczeniem obiektywu. I nagle na pograniczu drzwi pokoju... jest ostrość! 
Jak zapaliłam w pokoju światła poznałam kolory których nie znałam, potem przyszedł kot i pokazał mi funkcje których tez nie znam.
Winszuje kazdemu kto robi zdjecia.
Kocham Was i wasze aparaty, wasza cierpliwosc i wasze piękne zdjecia. Aparacie nie kocham Cie bardzo!!! #fotografia #photography #knitting #knit #canon #rekodzielo #rękodzieło #ręcznierobione #handmade #cashmere #praca #dziendobry #goodmorning #black #instagood #instagram #gdynia #trojmiasto #zima #winter
 • Dzierganie codzienne. Po wyprawie na pocztę mozna usiąść i kończyć kaszmirowy szalik. 
Co dzisiaj dziergacie? #rekodzielo #rękodzieło #rękodzieło_pl #robotkinadrutach #druty #knit #knitting #artwork #praca #szalik #moda #black #cashmere #luxury #tea #zima #instaknitter #knittersofinstagram #knittinglove
 • Czy już wszystkie masz?
Gracie jeszcze? Mnie przeraziła ilość Pokemonów w lesie😆😬😂 Za pazur odpowiada @lepinkgdynia 
#pokemongo #pokemon #pokeball #pokeball #rekodzielo #rękodzieło #handmade #diy #polskadziewczyna #dobrebopolskie #Polska #Gdynia #artwork #yarn #praca
 • Arielka w pięknej chuście @stitch_floral Argus Signature Sea Salt. 
Obrazek malowany ręcznie piórem. 
Będzie piękny kubeczek!❤️ #chustoświrki #nicminiewisi #noszebokocham #chustonoszenie #babywearing #drawing #sketch #artwork #work #disney #waltdisney #mermaid #littlemermaid #love #instadziecko #dziecko #instamateczki #praca #newyear #sylwester #nowyrok #2019
 • Chustonosząca Jasmine. Znacie Alladyna i piękną księżniczkę??? Wzory będą dostepne na kubkach i torbach. 
Jaka księżniczka kolejna? Z dna oceanu???? #instalike #dobrebopolskie #rękodzieło #goodmorning #dziendobry #draw #drawing #sketch #rysunek #blackwork #tattoo #szkic #artshare #art #babywearing #chustonoszenie #chustomama #chustoświrki #noszebokocham #nicminiewisi #babycarrier #baby #dziecko #instadziecko #babywear

OBSERWUJ!

DOMOWE

Instagram did not return any images.

OBSERWUJ MNIE ;)

przepisy kulinarne
error: Treść zabezpieczona!