LYSAMOWI.PL

MLEKA ROŚLINNE DLA NIEMOWLĄT + PRZEPISY NA MLEKA ROŚLINNE.

Mleko to podstawa diety – tak mówi każdy lekarz pediatra, dietetyk i neonatolog. A co po szóstym miesiącu? Jakie mleko można podać dziecku? Mleka roślinne dla niemowląt są bardzo dobrą alternatywą mleka krowiego, którego w ogóle nie polecam tak małym dzieciom (na dniach pojawi się wpis wyjaśniający dlaczego). Co daje dziecku mleko roślinne? O tym dzisiaj.

MLEKA ROŚLINNE DLA NIEMOWLĄT.
Zacznę od tego, że niezależnie od rodzaju mleka roślinnego, należy je podawać po szóstym miesiącu życia – nie jest ono zamiennikiem mleka matki czy mleka modyfikowanego. Mleka roślinna dla niemowląt są jednak świetną opcją dla malucha z nietolerancją laktozy, problemami brzuszkowymi i wychowywanymi w duchu vege, Idealnie nadają się do placków, naleśników, deserków i innych potraw.

Na rynku mlek roślinnych znajdziesz różne rodzaje mlek roślinnych – różnią się smakiem i wartościami. Możemy podzielić je ze względu na pochodzenie:
– zbożowe: owsiane, ryżowe, kukurydziane, orkiszowe
– strączkowe: sojowe
– orzechowe: migdałowe, kokosowe, laskowe, pistacjowe
– mleka z nasion: sezamowe, lniane, konopne, słonecznikowe
– pseudopszenne; mleko z Quinoa, mleko Teff, amarantowe.

MLEKA ROŚLINNE DLA NIEMOWLĄT.

Na polskim rynku bezproblemowo znajdziesz mleko sojowe, owsiane, ryżowe, migdałowe, kokosowe.
Jakie korzyści dajesz dziecku wprowadzając do diety mleko roślinne? To zależy od mleka:

MLEKO SOJOWE – zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, choroby układu krążenia i osteoporozę. Bogate w proteiny (w podobnym stopniu jak mleko krowie), witaminy z grpy B.(Omoni AO, Aluko RE. Soybean foods and their benefits: potential mechanisms of action. Nutr Rev. 2005;63(8):272–283. [PubMed])

MLEKO ORZECHOWE – chroni przed chorobami oksydacyjnymi, nowotworami, chorobą wieńcową i udarem. (Wien M, Oda K, Sabaté J. A randomized controlled trial to evaluate the effect of incorporating peanuts into an American Diabetes Association meal plan on the nutrient profile of the total diet and cardiometabolic parameters of adults with type 2 diabetes. Nutr J. 2014;13:10. [PMC free article] [PubMed]).

MLEKO RYŻOWE – obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie, jest dobre dla diabetyków, ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zawiera więcej węglowodanów niż krowie mleko, nie ma wapnia i białka.  (Biswas S, Sircar D, Mitra A, De B. Phenolic constituents and antioxidant properties of some varieties of Indian rice. Nutr Food Sci. 2011;41(2):123–135.)

MLEKO OWSIANE – wydłuża trawienie (tranzyt żołądkowo-jelitowy) co wiąże się z niższym poziomem glukozy we krwi, redukuje cholesterol całkowity i cholesterol LDL. (Cereal grains and coronary heart disease. Truswell AS Eur J Clin Nutr. 2002 Jan; 56(1):1-14. [PubMed])

MLEKO MIGAŁOWE – działanie silnie przeciwutleniające, chroni przed wolnymi rodnikami. (Burton GW, Ingold KU. Vitamin E as an in vitro and in vivo antioxidant. Ann N Y Acad Sci. 1989;570:7–22. [PubMed], Niki E, Yamamoto Y, Takahashi M, Komuro E, Miyama Y. Inhibition of oxidation of biomembranes by tocopherol. Ann N Y Acad Sci. 1989;570:23–31. [PubMed])

MLEKO KOKOSOWE – wspomaga rozwój mózgu, system odpornościowy i pozytywnie wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych. Stosowane zewnętrznie opóźnia procesy starzenia i odżywia skórę. (Seow CC, Gwee CN. Coconut milk: chemistry and technology. Int J Food Sci Technol. 1997;32:189–201., Belewu MA, Belewu KY. Comparative physicochemical evaluation of tiger nut, soybean and coconut milk sources. Int J Agric Biol. 2007;9(5):785–787. )

Jak widzisz nabiał to nie tylko mleko od krówki. Roślinne mleko może być idealnym sposobem na zdrowe i fajne desery, śniadania i inne posiłki. Warto oczywiście powiedzieć, że nie każde mleko roślinne w sklepie będzie dobre – zawsze patrz na skład!

MLEKA ROŚLINNE DLA NIEMOWLĄT.

Jakie mleko roślinne jest najbardziej zbliżone składem do mleka mamy? Mleko kokosowe i migdałowe to bardzo lekkostrawne pokarmy, które są polecane jako zamiennik. To MIT! Mogą uzupełniać dietę dziecka, ale nie mogą być jego podstawą. Najwięcej składników odżywczych znajdziesz w kokosie  (zawiera 18 z 20 potrzebnych człowiekowi aminokwasów). Mleko kokosowe zawiera też więcej żelaza w stosunku do innych mlek roślinnych.

SZYBKIE PRZEPISY NA MLEKA ROŚLINNE :3

MLEKO RYŻOWE: 100 ml ryżu, 100 ml zimnej wody (przegotowanej) – ryż ugotuj, zmiksuj z wodą, Mleczko przecedź przez gazę, możesz dosłodzić je miodem lub czymś innym :).

MLEKO SOJOWE: 100 ml soi, 300 ml zimnej wody. Mocz soję przez 12 h, odcedź ją i zblenduj, gotuj z wodą przez 15 minut mieszając. Odcedź i się delektuj :) – dosłodź czym chcesz.

MLEKO SŁONECZNIKOWE: 100 ml nasion słonecznika, 300 wody (gorącej). Nasiona zalać wodą, zostawić na 5 godzin, zmiksować, przelać przez gazę. Można dosłodzić.

MLEKA ROŚLINNE DLA NIEMOWLĄT.

Mleka roślinne dla niemowląt możesz zrobić samodzielnie, ale nie męcz się jeśli nie masz siły. W sklepach też znajdziesz mnóstwo ciekawych produktów. The Bridge to jedna z marek którą regularnie wybieram jeśli chodzi o mleka roślinne, a dla rodziców…mnóstwo opcji z czekoladą i wanilią :).

(Visited 211 times, 1 visits today)

ŁYSA

Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - Pinterest

O MNIE


Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.

Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

error: Treść zabezpieczona!