LYSAMOWI.PL

NIEDOMYKALNOŚĆ ZASTAWKI MITRALNEJ U DZIECI.

Serce to taki organ, który wzbudza szereg skrajnych emocji. Boli Cię serce, cokolwiek się z nim dzieje i człowiek obok reaguje niemalże padaczkowo, ze strachu. Zastawka mitralna – poważnie brzmiące słowa, które wypowiedziane mogłyby zastępować słynne “tadadadadadada” w horrorze. Niedomykalność zastawki mitralnej u dzieci towarzyszy mi od zawsze.

 

Każda wada serca i innego organu wymaga konsultacji i obserwacji. ZAWSZE. Nie wolno tego bagatelizować, liczyć że zmieni się samo. Pamiętaj, że wada może się pogłębić nagle wskutek różnych czynników. Kardiolog nie gryzie. Naprawdę.

Bardzo, bardzo często dostaję pytania z sercem w tle. Czy Starszak się męczy, czy może biegać, skakać, czy źle sypia. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na te pytania z doświadczeniem i wiedzą matki.

Nie ma czegoś takiego jak niedomykalność i już. Taka wada może wyglądać bardzo różnie. Klasyfikacja niedomykalności mitralnej:
TYP I – z normalną ruchomością płatków, spowodowana poszerzeniem pierścienia mitralnego lub deformacją płatka.
TYP II – wzmożona ruchomość płatków spowodowana wydłużeniem struny ścięgnistej, jej pęknięciem, poszerzeniem płatka, wydłużeniem, przemieszczeniem.
TYP III – ograniczona ruchomość płatków spowodowana fuzją spoideł lub strum ścięgnistych, skróceniem strun lub aparatu podzastawkowego, wciągnięciem płatków lub dysfunkcją lewej komory.

Dlaczego o tym piszę? Żebyś wiedział rodzicu, że nie możesz traktować swojego dziecka jak Grażka co “też ma dziecko z chorą mitralną”. Każde schorzenie u każdego dziecka może wyglądać zupełnie inaczej, a zatem każde dziecko może mieć zupełnie inne przeciwwskazania i zalecenia.

Jak to wygląda w praktyce? Niestety osobiście dwa razy, na własnej skórze przekonałam się, że pediatrzy i osoby badające noworodka nie słyszą szumów w sercu. Zwyczajnie…nie słyszą. Po jakimś czasie jakiś lekarz robi wielkie OJEJ i wysyła pędem na badania, często w asyście karetki. Tak więc po 10 dniach leżenia z Żółwikiem na poporodowej, 10 dnia pani neonatolog zrobiła OJEJ  TO JAK GO WCZEŚNIEJ BADALI. 

Przebieg dolegliwości jaką jest niedomykalność zastawki mitralnej bywa bardzo różny. Kolejny raz – nie kieruj się tym co mówi Grażka, ciocia Janina z wujem Sławkiem co miał chore serce czy bzdurami wypisywanymi w sieci. Od diagnozowania, leczenia jest LEKARZ. Koleżanka czy wujek nie wykona na oko badania dopplerowskiego, nie przeprowadzi chociażby WYWIADU na podstawie którego pójdzie dalej. Ufaj specjaliście…Serio!

Centrum Medyczne “KARDIOTEL” w Sopocie obfituje w fajnych i dobrych specjalistów – ufamy im, konsultujemy się z pierdoła mniejszą lub większą. Klucz to znaleźć dobrego specjalistę! Rodzicom z Trójmiasta polecam to miejsce.

U nas w dwóch przypadkach jest to łagodna niedomykalność, która w przypadku Starszaka jeszcze jakiś czas temu objawiała się brakiem apetytu, wiecznym zmęczeniem. W przypadku Żółwika na chwilę obecną słychać tylko szumy. 

SAMO SIĘ ZAMKNIE.

Grażnyki…ja wiem, że mnóstwo osób chce czy chciało być lekarzami, ale na litość…nie podważajcie tego co kardiolog mówi. Sama usłyszałam “poczekamy może się zamknie”. Samozasklepienie u tak małych dzieci jest BARDZO CZĘSTE. Nie należy zatem podawać dziecku ziółek czy innych świństw wyczytanych w sieci. Poczekaj, daj dziecku czas. Serce to potężny mechanizm, którego większość ludzi bez medycyny nie zrozumie. 

Oczywiście nie zawsze coś się zamknie samo – czasami przeciek jest tak duży, że wymaga nie tylko farmakologii, ale i zabiegu. Zwykle lekarze dają dziecku 3 lata na rozwój wydarzeń (jeśli nie dzieje się nic niepokojącego) po tym czasie, jeśli przeciek nie zmniejszy się do 3mm zwykle wysyła się na zabieg. 

NIEDOMYKALNOŚĆ ZASTAWKI MITRALNEJ U DZIECI – FAQ

NIEDOMYKALNOŚĆ ZASTAWKI MITRALNEJ U DZIECI.

CZY NOWORODKA Z NIEDOMYKALNOŚCIĄ ZASTAWKI MITRALNEJ MOŻNA KARMIĆ PIERSIĄ?

Jak najbardziej! Karmienie piersią jest wartościowe dla każdego dziecka. Maluszki z niedomkniętą zastawką mitralną mogą się męczyć szybciej przy kp, ale puki nie stanowi to zagrożenia życia i zdrowia należy jak najbardziej karmić. U nas robimy przerwy w karmieniu. Zdarza się, że Żółwik rzeczywiście bardzo się przy karmieniu męczy.

CZY TAKIE DZIECKO MOŻE BIEGAĆ?

Wszystko zależy od przebiegu! I dotyczy to każdej innej wady, choroby. Cześć dzieci jedynie się męczy bardziej, część mdleje i kończy pod kroplówkami. Należy zawsze stosować się do zaleceń kardiologa i komunikować jeśli dziecko zaczyna po wysiłku zachowywać się inaczej.

JAK Z DIETĄ U DZIECKA Z NIEDOMKNIĘTĄ ZASTAWKĄ MITRALNĄ?

Przede wszystkim zdrowo! Nie szalejemy maniakalnie z dietami. Staramy się jeść zwyczajnie zdrowo.

CZY TAKIE DZIECKO MOŻE JEŹDZIĆ NA ROWERZE, PŁYWAĆ?

Wysiłek różne ma twarze. Jedno dziecko przejedzie kilka kilometrów i będzie potrzebować odpoczynku, drugie wyląduje na pogotowiu. Uważam, że nie należy dzieci porównywać w tym temacie. Słuchać lekarza, dziecka.

CO TO SĄ TE SZMERY HOLOSYSTOLICZNE?

Szmery holosystoliczne to szmery towarzyszące całej fazie skurczu. Rozpoczynają się razem z tonem S1 i są praktycznie tak samo głośne podczas całej fazy skurczu. 

CZY PODAJECIE NA TAKĄ WADĘ JAKIEŚ ZIOŁA?

Nie. Zioła nieumiejętnie stosowane mogą wyrządzić naprawdę wiele złego. Wielu ziół nie powinno się podawać do ukończenia przez dziecko 3 roku życia, a są i takie, których unika się do 8.

JAKIE NATURALNE TERAPIE DZIAŁAJĄ NA NIEDOMKNIĘTĄ ZASTAWKĘ MITRALNĄ?

Stosujemy techniki oddechowe, ćwiczenia – w ramach uspokojenia. Nie znam jednak naturalnych metod, które zastawkę domkną. Wiele osób oferowało mi biorezonans, leczenie kamieniami – pic na wodę, fotomontaż ;).

JAK OBJAWIA SIĘ TO U CIEBIE?

Zależy od dnia, stopnia zmęczenia. Czasami się zwyczajnie gorzej czuję, czasami to krew z nosa, palpitacje, ból w klacie, duszności i zawroty głowy. 

CZY WARTO KUPIĆ STETOSKOP I OSŁUCHIWAĆ DZIECKO?

Absolutnie nie! Rodzic nasłuchujący, który wręcz szuka szumów, może błędnie zinterpretować to co słyszy. Nie jestem za zabawą w lekarza.

(Visited 157 times, 1 visits today)

ŁYSA

Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi. Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - Pinterest

O MNIE


Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.

Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

RĘKODZIEŁO

 • Niedzielne dzierganie. Wełna plus akryl, druty bambusowe 5 mm i ryż.
Jak Wasza niedziela??? #niedziela #wool #instaknit #instagram #work #rekodzielo #rękodzieło #rękodzieło_pl #polskadziewczyna #dziendobry #makeup #nails #handmade #knit #knitting #goodmorning
 • Kaszmir i wełna, czyli ciepły szalik o długości 120 cm.
Idealny na zimne dni.
Pozdrawiam z gorączką, mega przeziębiona :P. #rękodzieło #rekodzielo #handmade #polskadziewczyna #rękodzieło_pl #moda #fashion #knitting #knit #instaknit #menstyle #men #modameska #cashmere #scarfs #scarfstyle #winter #zima
 • Złotowłosa lalka. Nie mam pomysłu na imię. Może pójdzie na rozdawajkę? Ponad 30 cm rękodzieła szukającego miłości :3 #polskadziewczyna #handmade #rekodzielo #rękodzieło #rękodzieło_pl #ręcznierobione #Polska #doll #dolls #amigurumi #hair #handarbeit #crochet #momlife #ilovecrochet #dzieci #dladzieci #handmade
 • Taki cukiereczek @kartopu.
875 metrów mieszanki wełny, akrylu, wełny lincoln i metalizowanej nitki. 
Chyba bedzie sweter... #yarn #kartopu #turkey #luxury #knit #knitting #recznierobione #handmade #lincolnwool #wool #matryshoka #beauty #rekodzielo #rękodzieło
 • Zdjecia... Ja Wam tu napisze to co na wykopku.
„Joasia zacznij robic zdjecia tych szalików aparatem”
Spoko loko 
Asia kupiła namiot bezcieniowy zeby nie układać pudełka z brystolu. Przyszedł, podniecenie na maksa.
Nienawidzę ludzi składających namioty bezcieniowe.
złożone to jak origami, gruby plastik, ciezko wychodzi. Czterdzieści minut z urazem ciała. Lał otworzony...
Zapięcie zatrzasków przypomina zapięcie dziecięcego ubranka kiedy dziecko nagle chce uciec. Na szczescie pomogły mi nogi, rece i głowa, dam słowo ze przypominałam wtedy tą laske co popierdala w jakims horrorze po scianie z wykręcona głowa. 
Zdjęcia.
Aparat nie lubi mnie, ja go nie znam. Tryb auto macro i wszystko auto co sie dało. Z bliskiej odległości sie ustawić nie chciało. Cofałam sie zgodnie z bzyczeniem obiektywu. I nagle na pograniczu drzwi pokoju... jest ostrość! 
Jak zapaliłam w pokoju światła poznałam kolory których nie znałam, potem przyszedł kot i pokazał mi funkcje których tez nie znam.
Winszuje kazdemu kto robi zdjecia.
Kocham Was i wasze aparaty, wasza cierpliwosc i wasze piękne zdjecia. Aparacie nie kocham Cie bardzo!!! #fotografia #photography #knitting #knit #canon #rekodzielo #rękodzieło #ręcznierobione #handmade #cashmere #praca #dziendobry #goodmorning #black #instagood #instagram #gdynia #trojmiasto #zima #winter
 • Dzierganie codzienne. Po wyprawie na pocztę mozna usiąść i kończyć kaszmirowy szalik. 
Co dzisiaj dziergacie? #rekodzielo #rękodzieło #rękodzieło_pl #robotkinadrutach #druty #knit #knitting #artwork #praca #szalik #moda #black #cashmere #luxury #tea #zima #instaknitter #knittersofinstagram #knittinglove
 • Czy już wszystkie masz?
Gracie jeszcze? Mnie przeraziła ilość Pokemonów w lesie😆😬😂 Za pazur odpowiada @lepinkgdynia 
#pokemongo #pokemon #pokeball #pokeball #rekodzielo #rękodzieło #handmade #diy #polskadziewczyna #dobrebopolskie #Polska #Gdynia #artwork #yarn #praca
 • Arielka w pięknej chuście @stitch_floral Argus Signature Sea Salt. 
Obrazek malowany ręcznie piórem. 
Będzie piękny kubeczek!❤️ #chustoświrki #nicminiewisi #noszebokocham #chustonoszenie #babywearing #drawing #sketch #artwork #work #disney #waltdisney #mermaid #littlemermaid #love #instadziecko #dziecko #instamateczki #praca #newyear #sylwester #nowyrok #2019
 • Chustonosząca Jasmine. Znacie Alladyna i piękną księżniczkę??? Wzory będą dostepne na kubkach i torbach. 
Jaka księżniczka kolejna? Z dna oceanu???? #instalike #dobrebopolskie #rękodzieło #goodmorning #dziendobry #draw #drawing #sketch #rysunek #blackwork #tattoo #szkic #artshare #art #babywearing #chustonoszenie #chustomama #chustoświrki #noszebokocham #nicminiewisi #babycarrier #baby #dziecko #instadziecko #babywear

OBSERWUJ!

DOMOWE

Instagram did not return any images.

OBSERWUJ MNIE ;)

przepisy kulinarne
error: Treść zabezpieczona!