LYSAMOWI.PL

NIEDOMYKALNOŚĆ ZASTAWKI MITRALNEJ U DZIECI.

Serce to taki organ, który wzbudza szereg skrajnych emocji. Boli Cię serce, cokolwiek się z nim dzieje i człowiek obok reaguje niemalże padaczkowo, ze strachu. Zastawka mitralna – poważnie brzmiące słowa, które wypowiedziane mogłyby zastępować słynne “tadadadadadada” w horrorze. Niedomykalność zastawki mitralnej u dzieci towarzyszy mi od zawsze.

https:/www.youtube.com/watch?v=PjhAxDcysDM

 

Każda wada serca i innego organu wymaga konsultacji i obserwacji. ZAWSZE. Nie wolno tego bagatelizować, liczyć że zmieni się samo. Pamiętaj, że wada może się pogłębić nagle wskutek różnych czynników. Kardiolog nie gryzie. Naprawdę.

Bardzo, bardzo często dostaję pytania z sercem w tle. Czy Starszak się męczy, czy może biegać, skakać, czy źle sypia. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na te pytania z doświadczeniem i wiedzą matki.

Nie ma czegoś takiego jak niedomykalność i już. Taka wada może wyglądać bardzo różnie. Klasyfikacja niedomykalności mitralnej:
TYP I – z normalną ruchomością płatków, spowodowana poszerzeniem pierścienia mitralnego lub deformacją płatka.
TYP II – wzmożona ruchomość płatków spowodowana wydłużeniem struny ścięgnistej, jej pęknięciem, poszerzeniem płatka, wydłużeniem, przemieszczeniem.
TYP III – ograniczona ruchomość płatków spowodowana fuzją spoideł lub strum ścięgnistych, skróceniem strun lub aparatu podzastawkowego, wciągnięciem płatków lub dysfunkcją lewej komory.

Dlaczego o tym piszę? Żebyś wiedział rodzicu, że nie możesz traktować swojego dziecka jak Grażka co “też ma dziecko z chorą mitralną”. Każde schorzenie u każdego dziecka może wyglądać zupełnie inaczej, a zatem każde dziecko może mieć zupełnie inne przeciwwskazania i zalecenia.

Jak to wygląda w praktyce? Niestety osobiście dwa razy, na własnej skórze przekonałam się, że pediatrzy i osoby badające noworodka nie słyszą szumów w sercu. Zwyczajnie…nie słyszą. Po jakimś czasie jakiś lekarz robi wielkie OJEJ i wysyła pędem na badania, często w asyście karetki. Tak więc po 10 dniach leżenia z Żółwikiem na poporodowej, 10 dnia pani neonatolog zrobiła OJEJ  TO JAK GO WCZEŚNIEJ BADALI. 

Przebieg dolegliwości jaką jest niedomykalność zastawki mitralnej bywa bardzo różny. Kolejny raz – nie kieruj się tym co mówi Grażka, ciocia Janina z wujem Sławkiem co miał chore serce czy bzdurami wypisywanymi w sieci. Od diagnozowania, leczenia jest LEKARZ. Koleżanka czy wujek nie wykona na oko badania dopplerowskiego, nie przeprowadzi chociażby WYWIADU na podstawie którego pójdzie dalej. Ufaj specjaliście…Serio!

Centrum Medyczne “KARDIOTEL” w Sopocie obfituje w fajnych i dobrych specjalistów – ufamy im, konsultujemy się z pierdoła mniejszą lub większą. Klucz to znaleźć dobrego specjalistę! Rodzicom z Trójmiasta polecam to miejsce.

U nas w dwóch przypadkach jest to łagodna niedomykalność, która w przypadku Starszaka jeszcze jakiś czas temu objawiała się brakiem apetytu, wiecznym zmęczeniem. W przypadku Żółwika na chwilę obecną słychać tylko szumy. 

SAMO SIĘ ZAMKNIE.

Grażnyki…ja wiem, że mnóstwo osób chce czy chciało być lekarzami, ale na litość…nie podważajcie tego co kardiolog mówi. Sama usłyszałam “poczekamy może się zamknie”. Samozasklepienie u tak małych dzieci jest BARDZO CZĘSTE. Nie należy zatem podawać dziecku ziółek czy innych świństw wyczytanych w sieci. Poczekaj, daj dziecku czas. Serce to potężny mechanizm, którego większość ludzi bez medycyny nie zrozumie. 

Oczywiście nie zawsze coś się zamknie samo – czasami przeciek jest tak duży, że wymaga nie tylko farmakologii, ale i zabiegu. Zwykle lekarze dają dziecku 3 lata na rozwój wydarzeń (jeśli nie dzieje się nic niepokojącego) po tym czasie, jeśli przeciek nie zmniejszy się do 3mm zwykle wysyła się na zabieg. 

NIEDOMYKALNOŚĆ ZASTAWKI MITRALNEJ U DZIECI – FAQ

NIEDOMYKALNOŚĆ ZASTAWKI MITRALNEJ U DZIECI.

CZY NOWORODKA Z NIEDOMYKALNOŚCIĄ ZASTAWKI MITRALNEJ MOŻNA KARMIĆ PIERSIĄ?

Jak najbardziej! Karmienie piersią jest wartościowe dla każdego dziecka. Maluszki z niedomkniętą zastawką mitralną mogą się męczyć szybciej przy kp, ale puki nie stanowi to zagrożenia życia i zdrowia należy jak najbardziej karmić. U nas robimy przerwy w karmieniu. Zdarza się, że Żółwik rzeczywiście bardzo się przy karmieniu męczy.

CZY TAKIE DZIECKO MOŻE BIEGAĆ?

Wszystko zależy od przebiegu! I dotyczy to każdej innej wady, choroby. Cześć dzieci jedynie się męczy bardziej, część mdleje i kończy pod kroplówkami. Należy zawsze stosować się do zaleceń kardiologa i komunikować jeśli dziecko zaczyna po wysiłku zachowywać się inaczej.

JAK Z DIETĄ U DZIECKA Z NIEDOMKNIĘTĄ ZASTAWKĄ MITRALNĄ?

Przede wszystkim zdrowo! Nie szalejemy maniakalnie z dietami. Staramy się jeść zwyczajnie zdrowo.

CZY TAKIE DZIECKO MOŻE JEŹDZIĆ NA ROWERZE, PŁYWAĆ?

Wysiłek różne ma twarze. Jedno dziecko przejedzie kilka kilometrów i będzie potrzebować odpoczynku, drugie wyląduje na pogotowiu. Uważam, że nie należy dzieci porównywać w tym temacie. Słuchać lekarza, dziecka.

CO TO SĄ TE SZMERY HOLOSYSTOLICZNE?

Szmery holosystoliczne to szmery towarzyszące całej fazie skurczu. Rozpoczynają się razem z tonem S1 i są praktycznie tak samo głośne podczas całej fazy skurczu. 

CZY PODAJECIE NA TAKĄ WADĘ JAKIEŚ ZIOŁA?

Nie. Zioła nieumiejętnie stosowane mogą wyrządzić naprawdę wiele złego. Wielu ziół nie powinno się podawać do ukończenia przez dziecko 3 roku życia, a są i takie, których unika się do 8.

JAKIE NATURALNE TERAPIE DZIAŁAJĄ NA NIEDOMKNIĘTĄ ZASTAWKĘ MITRALNĄ?

Stosujemy techniki oddechowe, ćwiczenia – w ramach uspokojenia. Nie znam jednak naturalnych metod, które zastawkę domkną. Wiele osób oferowało mi biorezonans, leczenie kamieniami – pic na wodę, fotomontaż ;).

JAK OBJAWIA SIĘ TO U CIEBIE?

Zależy od dnia, stopnia zmęczenia. Czasami się zwyczajnie gorzej czuję, czasami to krew z nosa, palpitacje, ból w klacie, duszności i zawroty głowy. 

CZY WARTO KUPIĆ STETOSKOP I OSŁUCHIWAĆ DZIECKO?

Absolutnie nie! Rodzic nasłuchujący, który wręcz szuka szumów, może błędnie zinterpretować to co słyszy. Nie jestem za zabawą w lekarza.

ŁYSA

Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - Pinterest

(Visited 2 355 times, 1 visits today)

O MNIE


Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.

Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

error: Treść zabezpieczona!