LYSAMOWI.PL

ILE KOSZTUJĄ CHUSTY? DLACZEGO SĄ TAKIE “DROGIE” I Z CZEGO ONE SĄ???

Świat chust do noszenia dzieci jest dzisiaj ogromny. Rozmawiając z mamami często słyszę ILE KOSZTUJĄ CHUSTY? Ceny  chust to też wielki świat. Dzisiaj postaram się przybliżyć Ci chustowe cenniki, których szczególnie partnerzy często nie rozumieją. 

ROZMIAR CHUSTY

Rozmiar chusty jak najbardziej ma znaczenie. Im dłuższa chusta tym jej cena będzie wyższa. Niezależnie od tego jakiej jest produkcji, jaki ma skład, ta zasada działa zawsze. Chusty kółkowe przeważnie są tańsze od ich długich sióstr.

chustę tkała Małgorzata Liana, Manufaktura LIANA

 

TKANIE…

Dalej możemy podzielić chusty na tkane maszynowo i tkane ręcznie. Zarówno jedne i drugie mogą być drogie w zależności od długości i składu. Ręcznie tkane chusty są droższe, ale i niepowtarzalne, dopasowane do kieszeni i marzeń noszącego rodzica. Chusty tkane maszynowo pozwalają na uzyskiwanie pięknych obrazów, są nieco tańsze i jest ich bardzo dużo. Każda nosząca mama ma swoją ulubioną markę lub kilka marek ;).

Ceny chust tkanych maszynowo zaczynają się pd 150 zł, natomiast chusty tkane przez tkaczki na krośnie to koszt od około 800 zł i to kółka… Zwykle długie kosztują często dużo ponad 1000 zł.

chusta Sensimo syrene 

SKŁAD

I tu dochodzisz do krainy która daje najwięcej przyjemności. Zacznę od samego początku, od przędz które zna każdy, a dojdę do tych których może jeszcze nie znasz…

BAWEŁNA to podstawowy surowiec z którego produkuje się przędze i materiały. Bawełna to roślina, a sama przędza wykonana jest z włókien otaczających nasiono. Jest to mocna, miękka i jednocześnie najtańsza naturalna przędza.

BAWEŁNA ORGANICZNA to bawełna uprawiana bez użycia nawozów sztucznych i chemicznych środków to spryskiwania roślin. Przędza organiczna jest mocniejsza, ale twardsza i trwalsza.

BAWEŁNA EGIPSKA pochodząca z nad Nilu… Zbierana ręcznie, niezwykle czysta. Włókna tej bawełny są dłuższe niż włókna zwykłej bawełny, trwałe i miękkie. 

BAWEŁNA CZESANA czyli bawełna RING SPUN. Miękka w dotyku, zwiewna, droższa… Jej przygotowanie zajmuje dużo więcej czasu niż tworzenie zwykłej, bawełnianej przędzy. Dokładnie oczyszczone, posiadająca długie włókna i wytrzymała.

Lenny Lamb Pryzmat z wełną merino

WEŁNY

 • owcza 
 • merynos 
 • kaszmir 
 • wielbłądzia (
 • jagnięca 
 • yak
 • alpaka
 • wikunia
 • lama
 • bison hair
 • fox hair

WEŁNA OWCZA najbardziej ciężka, gryząca wełna jaką znam. Idealnie przyjmuje i oddaje ciepło, ma duże właściwości higroskopijne i łagodzi ból… Dobrze działa na skórę która wiele wymaga. Bakteriobójcza jak każda jedna wełna. Wełna owcza jest jednak najcięższa ze wszystkich.

WEŁNA MERINO ma niezwykle złożoną strukturę i zachowuje się bardzo podobnie do ludzkiej skóry. Naturalnie ogrzewa i chłodzi, składa się z kreatyny, jest bardzo odpornym materiałem, jednocześnie miękkim i elastycznym. Wełna merino jest też wodoodporna i bardzo łatwo usunąć z niej wodę. Oddychająca, nie wymagająca częstego prania. Włókna merono są naturalnie odporne na elektryzowanie się, a zatem nie przyciągają kurzu. Dodatkowym atutem jest tu naturalna ochrona SPF i UPF +50 (badania przeprowadził dermatolog dr Thilo Gambichler).

BABY ALPACA to kolejna wełna pochodząca z młodych alpak. Cienkie włókna o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, dużo lżejsze od włókien wełny owczej. Alpaka nie uczula, jest odporna na zabrudzenia, ale wymaga prania ręcznego i suszenia na płasko (o praniu chust jeszcze będzie ;)).

KASZMIR pochodzi od kóz kaszmirskich. Przędza jest cienka, puszysta, delikatna, sprężysta i droga. To jedna chyba najdroższa wełna jaką znalazłam w chustach. Chusta z kaszmirem będzie szybko schnąć, nie będzie pochłaniać zapachów i rzadko kiedy będzie brudna. Chroni przed zimnem i gorącem jest bardzo, bardzo wytrzymały.

LEN to jedna z moich ulubionych przędzy. Polski len ładnie pachnie, jest bardzo trwały, nieco szorstki i twardy przed wypraniem. Zaleca się używania do lnianych chust…płynu do płukania. Len doskonale wchłania wodę, a same włókna są grube, sprężyste i uważane za bardzo szlachetne. Przędza ta zawiera naturalne ligniny, dzięki czemu chroni przed promieniowaniem UV. Dodatkowym atutem jest fakt, że materiał ten jest przewiewny.

BAMBUS/WISKOZA BAMBUSOWA jest delikatny, miękki trzykrotnie lepiej wchłania wilgoć niż bawełna. Tkanina ta jest przewiewna, chłodna, antystatyczna, nie gromadzi roztoczy i jest idealna dla alergików. Około 70% mikroorganizmów w naturalny sposób znika z przędzy (jest bakteriobójcza i antygrzybiczna). I jak każda tkanina poza bawełną, jest zdecydowanie bardziej trwała.

KONOPIE trzecia przędza która będzie idealnym wyborem na upalne dni. Niezwykle wytrzymałe włókna z których korzystali już Egipcjanie. Materiał ten cechuje się też dużą odpornością na procesy gnilne. Konopia bardzo dobrze współpracuje z jedwabiem, bawełną i lnem. Doskonale chłodzi i dociąga się przy motaniu.

RAMIA to pokrzywa z której korzysta się w krajach azjatyckich do tworzeniach trwałych, lekkich i zwiewnych materiałów odzieżowych. Włókna tej rośliny są bardzo czepliwe co zwiększa jej wytrzymałość. W wyglądzie nieco przypomina jedwab – jest cienkie i mocno lśni. Bardzo chłonna, oddychająca i odporna na światło.

Pabelle Creamrose z jedwabiem

JEDWAB luksusowy materiał kojarzący się z czymś przyjemnym, miękkim i śliskim. Kiedyś jedwab kojarzył się z królewskimi szatami, sukniami balowymi i drogimi apaszkami. Jedwabna nić jest cienka, ale bardzo mocna. Dzięki czemu chusty z tą domieszką są cienkie i bardzo nośne. Trzeba wiedzieć, że wystawiony na długotrwałe promienie słoneczne traci kolor i szybciej się starzeje. Niezwykle odporny na pleśń i roztocza. Mamy w chustach kilka jedwabnych przędz:

 • bourette / tsumugi / noil
 • -tussah (dziki jedwab)
 • -mulberry
 • -japoński (japanese silk)

Come as you are Slavic Wraps

Slavic Wraps i tencel w chuście ;)

TENCEL to nowoczesna technologia włókien. Przędza ta jest delikatna jak jedwab, mocna jak poliester, chłonna jak len i bawełna, ciepła jak wełna. Tencel jest włóknem celulozowym o innowacyjnej konstrukcji. Chłodzi, grzeje i doskonale pracuje.

ILE KOSZTUJĄ CHUSTY? DLACZEGO SĄ TAKIE "DROGIE" I Z CZEGO ONE SĄ???

NO LIMIT VS LIMIT

Nie każda chusta jest produkowana w dużej ilości. To chyba ostatnie co wpływa na kosmiczne i niekosmiczne ceny chust. Nie od dziś wiadomo, że limitowane edycje będą droższe. I te niestety…są potem poszukiwane na rynku wtórnym godzinami, miesiącami, a czasami…latami.

Teraz już wiesz skąd normalne i kosmiczne ceny chust? Nie zawsze to tylko skomplikowany wzór. Skład, długość i manufaktura to niezwykle ważne szczegóły wpływające na cenę. A dlaczego chusty z drugiej ręki są czasami droższe od nowych? O tym w innym wpisie ;).

 

 

ŁYSA

Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - Pinterest

(Visited 772 times, 2 visits today)

O MNIE


Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.

Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

error: Treść zabezpieczona!