LYSAMOWI.PL

KOT I DZIECKO – CO ZROBIĆ Z KOTEM PO PORODZIE.

Jak wiadomo kot w domu jest nie tylko nieszczęśliwy, ale i zagraża przyszłym, ludzkim pokoleniom. Potrafi w moment znaleźć się w kołysce, wózku, podrapać, dobrać się do mleka. Kot czy dziecko? Dylemat życiowy. Większość woli pożegnać kota, niż noworodka, ale czy rzeczywiście trzeba się żegnać? Co zrobić z kotem kiedy pojawia się dziecko? Dzisiaj o tym jak kot i dziecko w jednym mieszkają domu…

Post być może spowoduje złość wielu kociarzy, ale szczerze mówiąc, mam to gdzieś. Fanatyzm gorszy od faszyzmu – powiedział kiedyś ktoś. Kocham kotki, zwierzaczki, ale rozumiem matki stojące na progu schroniska z transporterem.

Drastyczne i najprostsze rozwiązania często okazują się po czasie najgorsze. Oddanie kota wiąże się z emocjonalną pustką, brakiem sierści do której już się przyzwyczaiłaś. Nikt nie miauczy pod lodówką. Patrzysz na noworodka i czujesz wyrzut. Czy słusznie? Nie wiem. Zanim zdecydujesz się na ten krok, spróbuj!

https:/www.instagram.com/p/BWw8OdLlnhn/?taken-by=niekonwencjonalna_blog

NIE IZOLUJ ZWIERZAKA OD RZECZY DZIECKA.

Bardzo częsty błąd. Kot jest członkiem rodziny. Do tej pory głaskałaś, tuliłaś, pozwalałaś. Nagłe odizolowanie kota od części domu, wyrzucanie z wózka, zabranianie może spowodować, że kot zwyczajnie się pogubi. Może wtedy zacząć sikać na tle nerwowym – po co Wam to? Wystarczy, że położysz niedziecięcy koc na wózku, w łóżeczku i unikniesz dodatkowego sprzątania.

https:/www.instagram.com/p/BVVcIRIFu2n/?taken-by=niekonwencjonalna_blog

NIE WIERZ W KOCIĄ ZAZDROŚĆ.

Koty nie zjedzą dziecka z zazdrości, nie będą go atakować. Koty są ciekawe, dzieci są ciekawe. Powącha, poliże, położy się obok, sprawdzi reakcję dziecka. Warto obserwować, warto wspierać dziecko, jak i kota. Decydując się na dziecko mając kota, musisz zadbać o potrzeby obojga. A jeśli pojawia się problem, warto skonsultować go z behawiorystą!

https:/www.instagram.com/p/BVsNpIbFDDN/?taken-by=niekonwencjonalna_blog

UWAŻAJ NA ZABAWKI!

Kot to tylko zwierze. Wszelkie dyndające zabawki dla dziecka, będą wspaniałą zabawką dla kota. Z tego powodu zrezygnowaliśmy z karuzelek, sznurków i innych „dyndaczy”. Wybraliśmy grające zabawki które można przywiązać do szczebelków lub zwyczajnie postawić obok łóżeczka. Kot to tylko kot.

WIZYTA U WETERYNARZA.

Osobiście jestem za nie wychodzącymi kotami ze względów bezpieczeństwa. Taki kot może jednak nie być zdrowi, mimo naszych starań. Już na początku zbadałam koty pod kątem toksoplazmozy i innych chorób. Kota warto regularnie odrobaczać, szczepić i badać. Wychodzący kot może przynieść do domu nie tylko choroby, ale i wszelkiego rodzaju pasożyty (może dla niektórych będzie to kolejny argument za nie wypuszczaniem). Takiego kota należy oglądać za każdym razem kiedy wraca z dworu i badać jeszcze częściej.

 

PIELĘGNACJA.

Czy dziecko jest, czy dziecka nie ma, o kota należy dbać! Wyczesywać, przycinać pazury, dobrze karmić. Kot nie wymaga kąpieli, ani strzyżenia. Przed pojawieniem się dziecka nie męcz zwierzaka wanną i maszynką. Sierść jest kotu potrzebna! Porządne wyczesywanie da radę, a jeśli nie masz na to siły, poproś o pomoc groomera ;).

https:/www.instagram.com/p/BS8jmzGFECM/?taken-by=niekonwencjonalna_blog

NIE MYŚL O ALERGII.

Wiele młodych mam pozbywa się kota w obawie przed alergią. Wiesz…dziecko może mieć alergię na kurz, tkaniny syntetyczne, Twoje perfumy, kosmetyki. Nie sądzę by każda młoda mama czyściła dom ze wszystkich możliwych alergenów. Nie przewiduj tragedii, nie dramatyzuj.

 

ZABOBONY ZOSTAW DLA WRÓŻEK.

Kocie zabobony w temacie dzieci wzbudzają wiele emocji – kot może zaczarować malucha, odebrać mu duszę, zamienić w żabę. Jak tylko pójdziesz spać wyjmie kociołek i zacznie! Mamy XXI wiek…serio.

https:/www.instagram.com/p/BTjmEbLFUos/?taken-by=niekonwencjonalna_blog

PODZIEL SIĘ NA PÓŁ!

Podziel się czasem – z kotem i dzieckiem. Oboje potrzebują Cię w tym trudnym czasie, który nie do końca jest zrozumiały. Kot nagle widzi płaczącego bobasa i chce zrozumieć, dziecko widzi wielkie oczy, czuje wąsy i też chciałoby załapać o co chodzi. Kot potrzebuje minimum 10 minut wybawienia przed posiłkiem – to naprawdę nie jest dużo. Na rynku znajdziesz całą masę zabawek, która pomoże Ci zapewnić kotu rozrywkę – i tu…kilka linków z jakże popularnej aplikacji Wish.

 

Laserek — Latający motylek — Tekturowy drapak z piłeczkamiZabawka do smakołyków

Po porodzie wszystko się zmienia. Nie daj sobie wmówić, że sielanka przedporodowa będzie trwać. Ja do dzisiaj przeżywam kocio-dziecięce starcia. Miej jednak na uwadze, że te dwa „stworzenia” muszą się dogadać między sobą i każda negatywna emocja od rodzica nie pomoże. Warto wspierać zwierzaka i dzieciaka!
Na koniec to, czego matki się boją równie mocno – czyli porapania, sikania i inne atrakcje.

https:/www.instagram.com/p/BSvzZgolaMW/?taken-by=niekonwencjonalna_blog

Kocia sierść.

Jak pisałam wcześniej – wystarczy regularnie kota wyczesywać. Do tego idealna będzie gumowa rękawica/szczotka, ezzy groom lub furminator. Z doświadczenia wiem, że każdy kot i każdy właściciel woli co innego, ale spróbować naprawdę warto.
Drugim problemem kociej sierści jest jej wszechobecny byt – jest wszędzie. Odpuść sobie drogie preparaty i kup zwykłe, gumowe rękawiczki! Troszkę zmocz miejsce i przetrzyj. Sierść schodzi w moment!

https:/www.instagram.com/p/BK3RuEtjKbz/?taken-by=niekonwencjonalna_blog

Kocia kuweta.

Zmora matek przewrażliwionych, które już widzą jak kot przenosi łapami żwir do łóżeczka, dziecko które wyżera kocie kupy i inne… Otóż kot jest naprawdę zwierzem pedantycznym i żwir zostawia jedynie pół metra od kuwety (w przypadku gdy ma manię zakopywania). Warto wybrać dobry żwir! Dobry nie sypie się wszędzie, nie zamienia w błoto i łatwo sprząta. Nie przykleja się też do łapek. Polecam żwirek Benek (każdy!) oraz ekologiczny pelet (drewniany żwirek).
A co z kupami? A to trzeba już pilnować. Dziecko może tak samo zjeść wszystko inne.

https:/www.instagram.com/p/BIfVpY2D2fm/?taken-by=niekonwencjonalna_blog

Jeśli masz pytania, wątpliwości, problem z kotem – pisz w komentarzu!
Z kotem warto współpracować, zamiast oddawać go na zaś. Pamiętaj, że każde zwierze przyzwyczaja się do właściciela, ufa mu. Nikt nie ogrzeje Ci kolan tak, jak kot. Nikt nie będzie tak łaził za Twoim dzieckiem jak wierny zwierzak.
Co zrobić z kotem po porodzie? Kochać!

KOT I DZIECKO – CO ZROBIĆ Z KOTEM PO PORODZIE.

 

ŁYSA

Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

More Posts - Website - Twitter - Facebook - Pinterest

(Visited 305 times, 1 visits today)

O MNIE


Łysa - dlaczego tak? Bo szkolnie, bez maski, lansu, sztucznych tworów. To moja ksywa ze szkoły, kiedy jeszcze świat nie był popsuty dorosłymi.

Łysa ma siłę, jest kreatywna, wierzy w ludzi, szydełkuje i beztrosko buja się na trzepaku. Nosi w chuście dzieci swoje i napotkane, pożera parówki i nie boi się wyzwań.

error: Treść zabezpieczona!